Erasmus+
Program Erasmus + to program Unii Europejskiej na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2014–2020.
Program Erasmus + ma na celu zwiększenie umiejętności i szans na zatrudnienie, a także unowocześnienie kształcenia, szkolenia i pracy z młodzieżą. Siedmioletni program będzie miał budżet 14,7 miliardów € ; jest to wzrost o 40% w porównaniu z obecnymi poziomami wydatków, co odzwierciedla zaangażowanie UE w inwestowanie w tych obszarach. Erasmus + zapewni możliwości ponad 4 milionom Europejczyków na naukę, szkolenie, zdobycie doświadczenia zawodowego i wolontariat za granicą.
Erasmus + będzie wspierać ponadnarodowe partnerstwa wśród instytucji i organizacji zajmujących się kształceniem, szkoleniem i młodzieżą w celu wspierania współpracy oraz łączenia światów edukacji i pracy w celu wyeliminowania różnic w umiejętnościach, z którymi mamy do czynienia w Europie.
Wesprze również krajowe wysiłki na rzecz moderacji systemów edukacji, szkolenia i młodzieży. W dziedzinie sportu wspierane będą projekty oddolne i wyzwania transgraniczne, takie jak walka z ustawianiem meczów, doping, przemoc i rasizm.
Program Erasmus + jest dostępny dla wielu krajów w Europie i poza nią.
Ul>
Gdzie mogę znaleźć informacje?
Jeśli jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE, możesz uzyskać więcej informacji na temat programu Erasmus + w Narodowej Agencji Programu Erasmus + w swoim kraju, listę Narodowych Agencji można znaleźć tutaj.
POWER
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER 2014-2020) to następca Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji jest jednym z beneficjentów nowego programu.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji prowadzi projekty wspierające m.in. mobilność kadry edukacji szkolnej, zagraniczne staże dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych, mobilność studentów z niepełnosprawnością oraz znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego. W ramach Programu PO WER realizowane są również projekty „Ponadnarodowa mobilność uczniów” oraz „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”.
PO WER, na realizację którego przeznaczono blisko 5 mld euro, czyli 32 procent wszystkich środków Europejskiego Funduszu Społecznego, obejmuje 5 osi priorytetowych: osoby młode na rynku pracy (oś I); efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji (oś II); szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju (oś III); innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa (oś IV); pomoc techniczna (oś V).
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji poprowadzi projekty wspierające m.in. mobilność kadry edukacji szkolnej, zagraniczne staże dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych, mobilność studentów z niepełnosprawnością oraz znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego.
Środki z EFS wykorzystywane będą w ramach krajowego programu PO WER oraz w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych przez następne sześć lat, czyli do roku 2020. Projekty PO WER zrealizują m.in. powiatowe urzędy prace, niepubliczne agencje zatrudnienia, wybrane ministerstwa, jednostki samorządu terytorialnego.
Więcej informacji znaleźć można tutaj.